ÅRSBERETNING 2010

AFTENSKOLEN:
Deltagerantallet steg lidt i foråret men faldt så igen lidt i efter-året. Det har været lidt for nedadgående de sidste sæsoner. Udflytningen og etableringen med en del af aktiviterne på Bispebjerg Bakke, har nok gjort at nogle har sluttet uden at der er kommet nye til. Det lykkedes at aftale med områdeløftet at vi fortsat kunne have både dansehold og orkestre i Vahalsgade mandag og torsdag. Leif fik lov til at have noget undervisning i baglokalet. Mandagsholdet har og har haft skiftende lærere, hvor blandt andet Rikke og hendes bekendte modigt kastet sig ud i at undervise i dansk folkedans. Allan flyttede sit hold til om mandagen ude på Bakken. Tribal Style Bellydance er et nyt tiltag som blev forevist ved julefesten. Bollywood dans kører godt. Et Polska-gammeldans- hold er kommet i gang. Gunni har besluttet at stoppe sine hold i aftenskolen. Vi har haft annoncering på Google AdWords, annoncer der popper up i siden på Google når man har ønsket noget musik, det koster så 2 kr hver gang der omdirigers til Tingluti hjemmeside.

BESTYRELSEN:
Har afholdt de nærmest obligatoriske 7 møder i det forgangne år. Efter en begivenhedsrig generalforsamling valgte Niels Henning at stoppe i bestyrelsen, og Alfred overtog posten som mandagsrepræsentant. Jeg har deltaget i to møder med ledelsen af Nørrebrohallen, et orienteringsmøde på rådhuset, et hos DOF sammen med Ib og Anne-Mette. Ved et møde hos Kultur og Fritid gjorde disse det klart at en lejekontrakt fra centralt hold ikke ville blive indgået med Tingluti.

ARRANGEMENTER:
Nørrebrohallen ville gerne have os til at flytte Dansting arrangementerne til lørdage. Gruppen foretrak dog at fastholde fredagen, det har nogen gange været i den store sal og andre i den lille sal. Efterårsfesten blev aflyst men afslutningsfest og julefest blev afholdt i skarp konkurence med andre arrangementer i byen.

HUSENE:
I løbet af sommeren blev der sat spejle op i den lile sal på Bakken, og i løbet af sommerferien blev gulve høvlet af og lakeret. Før sommerferien indhentede vi tilbud på at få sat lyddæmpende materiale op i rummene. Det blev noget dyrere end forudsat i budgettet, men vi valgte at iværksætte arbejdet. Efterfølgende søgte vi lokalrådet om 20.000 i støtte, men fik afslag idet de mente det lå ganske udenfor deres resort.
I efterårsferien blev begge salene malet, så alt i alt har det været nogle meget bedre lokaler i efteråret. Omkring jul flyttede Jakob ud fra sit kontor, så vi nu kan råde over et rum mere.
I Valhalsgade blev der så småt ryddet op i baglokalet så orkestrene kunne være der. Gulvet har man ikke kunne gøre noget ved, men har i øvrigt konstateret at trælaget er for tyndt, så gulvet ikke kan afslibes, gulvlakken har heller ikke været det bedste, lakken skallede af i den lille sal. Vi har et klaver stående både på første sal og i stuen.
Efteråret har været en ovettagelsestid hvor Nørrebrohallen eller 2200Kultur ved Marie og Niels tog over omkring huset drift.

DEN KOMMENDE TID:
Lektionsprisen bliver sat op de kommende sæsoner, vi ligger langt under de andre aftenskoler, og selv om vi har penge på kistebunden skal regnskabet balancere bedre. Ved et møde i Nørrebrohallen aftalte jeg med Jens Christian at vi skulle prøve at lave noget spilleri i Kingoskirken.
Der har også været et ønske om at vi igen deltog i Kulturhavn, det kan så først blive fra næste år.
2000Kultur har søgt en medarbejder der fortrinsvis skal passe biksen om aftenen. Som sagt de andre år skulle vi gerne have flere deltagere på mange af holdene, men vi lider under den almindelige manglende interesse for folkedans samt en stadig stigende aldersprofil, en problematik vi deler med alle folkedanserforeningerne.

Hans